Yeni Başlayanlar İçin LoL101 – Büyücü

Çoğu oyuncunun kullandığı adıyla Yetenek Gücü Taşıyıcıları (APC), takımının büyü hasarını karşılayan rolüdür. ADC‘ler gibi çok fazla hasar çıkartıp, bir o kadar kırılgan olan APC’ler, nişancıyla birlikte takımın taşıyıcılarıdır. APC’ler, hasarlarını yetenek atışlarından sağlarlar.  APC’ler bekleme süresine ihtiyaç duydukları için yetenek gücü veren eşyalarla birlikte, bekleme süresi ve mana yenileme gibi eşyaları da tercih ederler. Biz bu yazımızda büyücülerden kasıt, orta koridor ve orta koridorda oynanan şampiyonlardan bahsedeceğiz.

mid

Koridor safhası sürekli yetenek atışlarıyla geçen, iyi oynayanın öne çıktığı koridor diyebiliriz. İyi oynayandan kasıt, hasarların çoğunluğu yetenek atışlarından çıktığı için, el becerisi koridor safhasının asıl belirleyicisi oluyor. Büyücüler deyince akla sadece uzaktan yetenek atışlarıyla hasar veren, belli kitle kontrollere sahip olan şampiyonlar gelmesini istemeyiz. Büyücülerden suikastçi de olabilir, tank da olabilir.

APC’lerin takım savaşlarındaki pozisyonu, seçtiğiniz şampiyona göre farklılık gösterebilir. Suikastçi seçtiyseniz karşı rakibin taşıyıcılarına kendinizi unutturmanız, kitle kontrol odaklı şampiyon seçtiyseniz nişancıyla birlikte takımın arkasında kalmanız gerekir. Büyücüler nişancıyla birlikte takımın hasar kaynağıdır.

mid-or-afk

Riot Games‘in Büyücü filtresinde 31 adet şampiyon var. ADC rehberimizde de bahsettiğimiz gibi Riot Games bu filtre konusunda pek başarılı değil. Büyücüden kasıt orta koridordan bahsettiğimiz için, suikastçilerden de dövüşçülerden de bu kategoriye başka şampiyonlar ekleyebiliriz.