Yeni Başlayanlar İçin LoL101 – Rünler

Bir önceki LoL101 yazımızda, League of Legends’tan birazcık bahsetmiştik. Şimdi biraz daha ayrıntıya gireceğiz. Bu yazımızın konusu ise Rünler.

Rünler, bu sezon öncesine kadar İtibar Puanı (IP) ile alınıyordu, bu sezonla birlikteyse rünler ve kabiliyetler birleştirildi. Oyuncuların, rünlere IP harcayarak şampiyon alımlarında geri kalmasını engellemek istediler ki çok da iyi yaptılar. Riot Games‘i bu güncellemeden dolayı kendi adımıza tebrik ediyoruz. Rünlerin geçmişinden bahsettik, şimdi de bu rünler ne işe yarıyor bir bakalım.

Rünler, seçtiğiniz şampiyonlara ekstra özellikler veriyor. Oyuna hangi rünle gireceğinizi siz seçiyorsunuz. 5 adet rün var, bunlar: İsabet, Hakimiyet, Büyücülük, Azim, İlham. İsterseniz sırayla bu rünlerden bahsedelim.

  1. İsabet: Daha çok nişancıların kullandığı, saldırı gücü, saldırı hızı veya can çalmaya dayalı olan rün sayfasıdır.
  2. Hakimiyet: Suikastçi şampiyonların tercih ettiği, rakibe ani hasar çıkartmaya çalışan şampiyonların seçtiği rün sayfasıdır.
  3. Büyücülük: Genellikle yetenek gücü şampiyonlarının veya hasar veren destek rolü şampiyonlarının tercih ettiği rün sayfasıdır.
  4. Azim: Dövüşçü ve tank şampiyonların, destek rolünde nişancıya yakın oynayan şampiyonların seçtiği rün sayfasıdır. Daha çok can ve dayanıklılığa dayalıdır.
  5. İlham: Yeni sezonla bir çok kişinin ilgisini çeken rün sayfasıdır. Daha çok destek rolüne seçiliyor. Yapısında ise özetle; bekleme süresinde azalma, ekstra altın, borca girme gibi güzel seçenekler barındırıyor.