Yeni Başlayanlar İçin LoL101 – Şampiyonlar

Şampiyonlar, League of Legends‘ın olmazsa olmazıdır. Oyuna yeni başladınız ve karşınıza bir sürü şampiyon çıkıyor demek isterdim size fakat malesef Riot Games böyle bir şeye izin vermiyor. Şampiyonları Mavi Öz ile alıyoruz. LoL’de şuan 139 şampiyon var ve sürekli olarak yeni şampiyonlar ekleniyor ki yakın zamanda Zoe‘yi çıkardı Riot Games. Bu şampiyonların hepsini mavi öz biriktirerek almak yıllarınızı alabilir. Bu yüzden şampiyonları RP‘ylede alabilirsiniz. Şimdi biraz da alabileceğiniz şampiyonlardan ve onların rollerinden bahsedelim.

Her şampiyonun belli özellikleri var, ortak özelliklerine göre de belli isimlerle kümeliyoruz: Nişancı, Suikastçi, Tank, Dövüşçü, Destek ve Büyücü. Şimdi bu rolleri ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Nişancı: Bir diğer adıyla Saldırı Gücü Taşıyıcıları (ADC), takımın en çok fiziksel hasarını çıkartan rolüdür. ADC’ler diğer şampiyonlara kıyasla daha uzun menzile sahiplerdir. ADC’lerin fazla hasar çıkartmak ve uzun menzile sahip olmak gibi avantajlarına karşılık dezavantajları ise kırılgan olmalarıdır. Bu yüzden koridorda ve takım savaşlarında takım arkadaşlarının korumasına ihtiyaç duyarlar.

Saldırı gücü taşıyıcıları, daha fazla fiziksel hasar verecek eşyaları tercih ederler.

Büyücü: Çoğu oyuncunun kullandığı adıyla Yetenek Gücü Taşıyıcıları (APC), takımının büyü hasarını karşılayan rolüdür. ADC‘ler gibi çok fazla hasar çıkartıp bir o kadar kırılgan olan APC’ler, nişancıyla birlikte takımın taşıyıcılarıdır. APC’ler, hasarlarını yetenek atışlarından sağlarlar ve yetenek gücü veren eşyaları tercih ederler.

APC’ler yetenek gücü veren eşyalarla birlikte, bekleme süresinde azalma ve mana yenileme veren eşyaları da tercih ederler.

Destek: Destek rolünün başlıca görevi takım arkadaşlarını korumak ve rakibe daha fazla hasar verebilmeleri için onlara yardımcı olmaktır. Destek rolü şampiyonlarının yetenekleri hasardan çok kitle kontrol ve işlevsel özelliklidir. Bu yetenekleri takımına savaşlarda avantaj sağlar.

Ayrıca destek rolü harita kontrolü ve görüş konusunda da takım arkadaşlarına yardım eder.

Suikastçi: Suikastçi rolü ani hasar odaklıdır. Genellikle rakibin hasar kaynağı olan şampiyonları (ADC, APC gibi) hedef alırlar. Suikastçiler diğer şampiyonlara kıyasla daha mobildir. Bu rolün şampiyonları da nispeten kırılgandırlar ve fiziksel veya yetenek gücüyle hasar verebilirler.

Dövüşçü: Dövüşçü şampiyonlar, hasar vermek için rakip şampiyonların yanına gitmesi gerekir. ADC ve APC’ler kadar fazla hasar çıkartamazlar fakat onlara kıyasla daha dayanıklılar, üstlerinde çok fazla hasar tutabilirler. Dövüşçüler, bu özellikleri sayesinde savaş başlatabilirler.

Tank: Adından da anlayacağımız üzere tank şampiyonları, dayanıklılıklarıyla öne plana çıkarlar. Takım savaşlarında önde duran veya rakip şampiyonların, takımının taşıyıcılarına ulaşmasını engelleyen roldür. Diğer rollere kıyasla, hasarları azdır.