Yeni Başlayanlar İçin LoL101

 Bu yazımızda, League of Legends‘a yeni başlayan bir oyuncu için LoL nedir? ve nasıl oyuna çabuk alışılabilir? bunu cevaplayacağız.

Öncelikle League of Legends’dan bahsetmek lazım. LoL 27 Ekim 2009 tarihinde, Riot Games tarafından geliştirilen, haritasını Warcraft III‘ten örnek alarak yapmıştır. Oyunun baş tasarımcısı ise Dota haritasını tasarlayan, Steve Feak‘dir. LoL, Moba oyunlara en güzel örneklerden birisidir. Oyunun sürekli kendini yenilemesi, sürekli oynanmasını sağlıyor ve oyuncularını oyundan uzaklaştırmıyor bu sayede.

Oyunda botlara karşı, normal oyun ve dereceli oyun olmak üzere 3 seçenek var. Oyuna ilk kez giriyorsanız zaten botlara karşı oynamak zorundasınız. Oyunun mantığını anladıktan sonra da normal oyuna girip, gerçek kişilere karşı oynayabilirsiniz. 30 level olduktan sonra da dereceli oyun seçeneği açılıyor. 10 tane dereceli oyun attıktan sonra sizin kümeniz belli olacak. Oyunda 7 tane küme var. Kötüden iyiye doğru saymak gerekirse; Bronz, Gümüş, Altın, Platin, Elmas, Ustalık ve Şampiyonluk. Birçok oyunda olduğu gibi en kötü küme Bronz V. Oyunda 139 şampiyon var ve bu şampiyonlar her geçen gün artıyor. Oyunda 3 koridor ve orman var, bunlar: üst koridor, orta koridor, orman ve alt koridor. Üst koridorda tercih edilen şampiyonlar daha çok tank ve savaş başlatan tarzda oluyor. Ama yeri geliyor, takımın en fazla vuran oyuncusu da olabiliyor. Orta koridorda daha çok büyücü dediğimiz şampiyonlar seçiliyor. Veya rakibin kilit oyuncularını düşürmeye çalışan suikastçiler seçilebiliyor. Alt koridora 2 kişi gidiyor. Birisi nişancı dediğimiz uzun menzilli şampiyonlar alan rol, diğeri ise nişancıyı ve takımın diğer üyelerini korumakla sorumlu destek rolü. Son rol ise koridorlara baskın yapan ormancı. Bu rolü oynayan oyuncular daha çok baskın potansiyeli olan şampiyonları seçiyor, görevide diğer koridorlara baskın yaparak, takımını öne geçirmektir.

Oyunda 3 farklı harita var. En çok tercih edilen harita ise Sihirdar Vadisidir. Bu haritada 3 koridor ve orman denilen bölge var. Bu haritada oyunlar ortalama 30 dakikada bitiyor. Bir diğer harita ise Sonsuz Uçurum. Sonsuz Uçurum, Aram modunda oynanıyor. Sihirdar Vadisinde olduğu gibi 5 v 5 oynanıyor bu haritada da. Şampiyonları rastgele oyun kendisi atıyor. Eğer size gelen şampiyonu beğenmediyseniz, oyunun size verdiği zarlar ile yeni bir şampiyon verebiliyor. Bu haritada da oyunlar ortalama 20 dakika ile 25 dakika arasında bitiyor. Oyundaki son harita ise Uğursuz Korkuluk. Bu haritanın özelliği, 2 koridor olması ve 3 v 3 olarak oynanması. Bu oyun haritada oynanan oyunlarda, Sonsuz Uçurum gibi ortalama 20 ile 25 dakika arasında sürüyor.