Yeni Başlayanlar İçin LoL101 – Nişancı

Nişancılar, bir diğer adıyla Saldırı Gücü Taşıyıcıları (ADC), takımın en çok fiziksel hasarını çıkartan roldür. ADC’ler diğer şampiyonlara kıyasla daha uzun menzile sahiplerdir. ADC’lerin fazla hasar çıkartması ve uzun menzile sahip olmalarının dezavantajı ise kırılgan olmalarıdır. Bu yüzden ADC’leri korumak için destek rolü vardır.  Saldırı gücü taşıyıcıları, kendilerine daha fazla fiziksel hasar verecek eşyaları tercih ederler. Azalan canlarını, üsse dönmeden toparlamak için can çalma eşyalarını da alırlar.

adc

Koridor safhasında seçtiğiniz şampiyona göre oynamanızda fayda var. Örneğin siz Ashe aldıysanız ve rakibinizin elinde Draven varsa, minyon odaklı oynamalı ve olabildiğince savaştan kaçınmalısınız. İlerleyen zamanda kitle kontrolünüz sayesinde, Draven’a koridor safhasının hesabını soracaksınız. ADC’ler genellikle dakika 20’den sonra güçlenmeye başlar, oyun sonunda da genellikle en çok hasar veren rol olur. Bu yüzdendir ki gücü hissedene kadar sabırlı oynamalısınız.

adc

Nişancılar takım savaşlarında, takım arkadaşlarının arkasında kalmalı, önde yakalanmamalı ve haritayı takip ederek suikastçilere karşı takım savaşı içinde pozisyon değiştirmelidir. Bütün nişancıların menzili aynı olmadığı için oynadığınız şampiyonu iyi tanımanız da pozisyon alma konusunda size yardımcı olacaktır.

ı-am-ad-carry

Riot Games’in nişancı filtresine göre şuan tam 21 adet ADC var. Tabii bu konularda Riot Games’e pek katılmıyoruz. Quin, Kindred ve Teemo’yu da nişancıya katmaları bizce doğru değil. Oyuna yeni başladıysanız ve nişancı almak istiyorsanız bu üç şampiyondan uzak durmanızı öneririm.