Yeni Başlayanlar İçin LoL101 – Tank

Tanklar, çoğunlukla az hasar veren ama uzun süre hayatta kalan şampiyonlardır. Her şampiyona zırh ve can veren item çıkabilirsiniz ve onları tankmış gibi kullanabilirsiniz fakat hiçbiri TANK şampiyonlar gibi etki yaratmaz.

the-solo-top

Son 3 yıldır metaya hakim olan, oyunların kaderini belirleyen tankların, genellikle üst koridorda tercih edildiğini gördük. Yeri geldi takımda 4 tane tank seçimine bile şahit olduk.

Tankların koridor safhası için üst koridordaki karşılaşmalardan bahsetmek isterim. Üst koridorda 2 tank şampiyonun karşılaşması, bizleri uzun süreli bir sıkıntının beklediğini söylemek isterim. Birbirine saatlerce vuran, minyonlara bile son vuruş atarken şampiyonların yorulduğu dakikalar diyebiliriz. Tabii gümüş eloda değilseniz. Kimi zaman da tank şampiyonların karşısına, off-tank dediğimiz şampiyonlar geliyor. Böyle bir durumda seçilen şampiyonlara göre değilde, oynadığınız oyuna göre koridor şekillenir.

Tank

Tanklar, takım savaşlarında savaş başlatmakla veya takımının taşıyıcılarını korumakla görevlidir. Örnek üzerinden gitmek gerekirse, Maokai’nin takımda bulunduğu bir takımda eğer savaş başlatacak başka şampiyon yoksa, ultisiyle savaş başlatabilir. Bir diğer durum ise eğer Maokai’nin bulunduğu bir takımda savaş başlatabilecek başka bir şampiyon varsa Maokai taşıyıcıları korumak için harika bir seçim haline gelir.